Jakim środkiem transportu najwygodniej poruszać się por Gruzji?

Po między Rosją i Turcją leży Gruzja, lekko ponad 1 milionowy naród ze stolicą Tbilisi zlokalizowaną w południowo – wschodniej części kraju. Słynna gościnność Gruzinów dotarła także do naszego kraju i spowodował, że co raz częściej Polacy wybierają się w tamte rejony. Do Tbilisi najszybciej można dostać się bezpośrednim lotem z Warszawy, Katowic lub Wrocławia do Kutaisi, a następnie 242 km do pokonania taksówką, marszrutką lub koleją.
Inną możliwością dotarcia do stolicy Gruzji jest droga lądowa trasą Przemyśl – Suczawa – Bukareszt – Istambuł – Tbilisi. To najtańsza opcja, ale także najdłuższa. Istnieje także droga morska na trasie Odessa – Batumi.

Tbilisi zwiedzanie – najpopularniejszy środek transportu

Stolica Gruzji Tbilisi uważana jest za najbardziej Europejskie miasto tego kraju. Mimo wszystko najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu są postradzieckie marszrutki, małe minibusy, które kursują po miedzy największymi miastami oraz atrakcjami turystycznymi. Innym sposobem przemieszczania się jest kolej, jednak komfort podróży tym środkiem transportu, pozostawia wiele do życzenia patrząc na Europejskie standardy.
Do przemieszczana się po mieście mieszkańcy najczęściej wykorzystują taksówki, które w Gruzji są bardzo tanie.
Bardzo popularnym i szybkim środkiem transportu w Tbilisi jest metro. Miasto posiada 2 linie, cieszące się dużą frekwencją szczególnie latem, kiedy temperatury na zewnątrz są dosyć wysokie, w podziemiach można się schłodzić. Z naziemnych środków transportu dostępne są jeszcze autobusy oraz marszrutki miejskie.

Na zwiedzenie Tbilisi jeden dzień to zdecydowanie za mało, szczególnie jeżeli interesuje nas historia i chcemy poobcować z kulturą. Aby poczuć klimat tego miejsca, doświadczyć gościnności mieszkańców oraz posmakować smakowitej kuchni gruzińskiej, potrzebujemy co najmniej całego weekendu. Aby móc poruszać się po mieście wystarczy nam znajomość języka angielskiego, którym biegle operują młodzi Gruzini. Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić dalsze części tego kraju przydadzą się podstawy języka rosyjskiego.

 

Możesz również polubić…