Jaki kierowca musi pamiętać o badaniach? Badania psychologiczne kierowców Szczecin, Kraków

Każdy kierowca, który zawodowo zajmuje się przewozami drogowymi, ma obowiązek poddawania się badaniom psychologicznym. Nakazują to obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące transportu drogowego.

Lekarza, który wykonuje badania psychologiczne kierowców, łatwo znaleźć w każdym mieście. Szczecin, Kraków i wiele innych ma takich specjalistów na miejscu. Załatwienie tej formalności bez konieczności wyjazdu z miejscowości, w której się przebywa na co dzień, jest dużym ułatwieniem.

Badania kierowców przeprowadza się, by stwierdzić lub wykluczyć istnienie przeciwwskazań do wykonywania pracy zawodowej na stanowisku kierowcy. Trzeba poddawać się im regularnie co 5 lat. Dotyczy to osób, które nie ukończyły jeszcze 60. roku życia. Później badania przeprowadzane są co 30 miesięcy.

W trakcie badania zadaniem kierowcy jest wykonanie różnych testów psychologicznych, z których część polega na udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania. Są też zadania z zakresu logiki oraz takie, których celem jest sprawdzenie szybkości reakcji badanej osoby na światło lub dźwięk. Elementem każdego badania jest też rozmowa z psychologiem. Po przejściu przez wszystkie testy, w zależności od wyniku, otrzymuje się orzeczenie ważne przez okres 5 lat.

Możesz również polubić…