Obóz zimowy dla Twojego dziecka – o czym należy pamiętać?

Obóz zimowy – przygoda, która uczy i kształtuje młodego człowieka

Obóz zimowy to wyjazd w grupie rówieśników, podczas którego dziecko nie tylko uczy się nowych rzeczy, miło spędza czas, ale także nabywa nowych umiejętności własnych i interpersonalnych. Pierwszy wyjazd malucha jest pełen emocji – towarzyszą one nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Jak zatem zorganizować wyjazd tak, aby mieć jak najmniej powodów do nerwów?

Ważna rozmowa i odpowiednio spakowana walizka to podstawa przy pierwszym i każdym kolejnym obozie dziecka

Jeśli to pierwszy wyjazd dziecka bez rodziców, należy wytłumaczyć mu, z czym wiąże się pobyt na obozie (wskazać zalety, ale także nieprzyjemności, jakie mogą spotkać je podczas wyjazdu). Warto też uspokoić dziecko, że na obozie dostępni będą opiekunowie, do których zwrócić się może z każdym problemem, czy wątpliwością. Taka rozmowa to podstawa, a pozytywne (ale realne) nastawienie dziecka sprawi, że wyjdzie z większą pewnością siebie i zadowoleniem.

Do walizki dziecka warto włożyć niezbędne do “przetrwania” na obozie rzeczy: nieprzemakalne kurtki, buty, ciepłe i wygodne spodnie, dodatkowe rękawiczki i ocieplane skarpety, apteczka pierwszej pomocy z dodatkowymi lekami (jeśli dziecko przewlekle choruje lub ma alergie). Maluchowi przyda się także krem z filtrem UV (niezbędny na stoku) oraz kosmetyki codziennego użytku, między innymi żel pod prysznic, szampon, czy pasta do zębów.

Sprawdź zanim zaufasz

Przed wyborem obozu lepiej upewnić się, że jest to sprawdzony i posiadający odpowiednie uprawnienia organizator. Wiąże się to również ze sprawdzeniem kadry wychowawców i opiekunów obozu – powinni mieć odpowiednie przygotowanie i zezwolenia do pracy z dziećmi. Pewnym organizatorem jest na przykład All4You oferujący wyjazdy dla dzieci i młodzieży, których programy można sprawdzić na https://www.all4you.edu.pl/.

I najważniejsza sprawa – ubezpieczenie. Jeśli organizator nie zapewnia ubezpieczenia grupowego, dobrze jest pokusić się o indywidualne ubezpieczenie dziecka. Uczniowskie, podstawowe ubezpieczenie nie zapewni bowiem wystarczającej ochrony.

You may also like...